LASEROWE LECZENIE CHRAPANIA

Chrapanie powszechnie uważane jest za przypadłość wstydliwą, a przy tym wielce kłopotliwą. Oznacza nie tylko dyskomfort dla osób chrapiących i ich partnerów, ale może być również symptomem poważnych schorzeń.

 

Chrapanie jest objawem zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu. To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań wiotkich części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka.

 

Większość chrapiących to osoby otyłe, nieprawidłowo odżywiające się, pijące alkohol lub mające problemy z zasypianiem. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale ważny sygnał, że w organizmie może dziać się coś niedobrego.

 

Chrapanie samo w sobie nie jest zaburzeniem snu, natomiast ten sen zakłóca. W czasie chrapania dochodzi do zaburzenia przepływu powietrza w obrębie górnych dróg oddechowych, co prowadzi do mniejszego natlenienia organizmu. Saturacja, czyli wysycenie tlenem krwi obwodowej, u zdrowego człowieka nie powinna spadać poniżej 95%. U osób cierpiących z powodu bezdechu, jaki może rozwinąć się z nieleczonego chrapania, poziom saturacji może spaść nawet do 70%. Zatem po przebudzeniu osoba chrapiąca będzie odczuwać bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość i senność.

 

Lista zagrożeń wynikających z nieleczonego chrapania jest jednak znacznie dłuższa. Znajduje się na niej wrażenie niewyspania, prowadzące do problemów z koncentracją, choroby układu krążenia, osłabienie libido, a nawet depresja. Z powodu wywołanego bezdechem niedotlenienia cierpią wszystkie narządy, a przede wszystkim mózg i serce, które są szczególnie wrażliwe na spadek zawartości tlenu we krwi. W czasie bezdechu ciśnienie krwi wzrasta, dochodzi także do zaburzeń rytmu serca.

Przyczyny chrapania:

  • Przerośnięty języczek

  • Wydłużone podniebienie miękkie

  • Powiększone migdałki podniebienne

  • Drobna żuchwa

  • Otłuszczony podbródek

  • Skrzywienie przegrody nosowej

  • Przerost małżowin nosowych

  • Przerost migdałka gardłowego

  • Zapalenie zatok nieżyt nosa (np. na podłożu alergicznym)

Jak w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych im szybciej zaczniemy leczenie, tym lepiej. Poddanie się badaniu laryngologicznemu, czasem też badaniu przebiegu snu i stwierdzenie przyczyn zaburzeń pozwala w krótkim czasie uporać się z uciążliwą dolegliwością.

 

Laserowe leczenie chrapania polega na przegrzaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka w celu obkurczenia i pobudzenia wzrostu włókien kolagenowych dla poprawy ich sprężystości. Zabieg laserowy może być zastosowany niemal u każdego. Jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, nawet miejscowego. Kolejną zaletą jest brak ograniczeń w jedzeniu i piciu po jego wykonaniu. Metoda jest szybka i prosta, co zapewnia natychmiastowy  powrót  do zwykłego trybu życia. Zaleca się przeprowadzenie trzech sesji w 1, 15 i 45 dniu cyklu zabiegowego.