Liszaj sromu

Liszaj sromu jest chorobą o nieznanej, autoimmunologicznej etiologii charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym. Wyróżniamy: liszaj prosty, twardzinowy i płaski. Chorują najczęściej pacjentki w okresie około i pomenopauzalnym oraz przedpokwitaniowym. objawów, ustąpienie dolegliwości, uzyskanie reemisji choroby, nowa jakość życia bez bólu, świądu i pieczenia.

 

Objawia się zmianami, takimi jak: przebarwienia, rumień, zbielenie, łuszczenie, szczeliny, strupki, plamy, grudki – zmiany lokalizują się na głównie na sromie, ale również w okolicy odbytu. Główne dolegliwości u pacjentek to: przewlekły świąd sromu, ból, pieczenie, dolegliwości przy współżyciu.

 

Jak wygląda terapia liszaja sromu?

Leczenie jest kilkuetapowe – polega na wykonaniu serii zabiegów na srom – kombinacji lasera z osoczem bogatopłytkowym pacjentki i preparatem kolagenu. Zakres i ilość zabiegów jest indywidualna dla każdej pacjentki, ustalana podczas pierwszej konsultacji.

Choroba ma charakter przewlekły, leczenie jest długotrwałe i polega głównie na stosowaniu preparatów miejscowych w postaci maści sterydowych. Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, pomimo leczenia i uzyskania poprawy, dolegliwości mogą nawracać. W ostatnim czasie pojawiły się nowe terapie wspomagające leczenie i przynoszące ustąpienie dolegliwości u pacjentek, polegające na łączeniu lasera z iniekcjami osocza bogatopłytkowego pacjentki i preparatów kolagenu.

 

Jakie są efekty zabiegów?

Zmniejszenie objawów, ustąpienie dolegliwości, uzyskanie reemisji choroby, nowa jakość życia bez bólu, świądu i pieczenia.