Przyczyny wypadania włosów

Gęste, zadbane a przede wszystkim zdrowe włosy uważa się za jedną z największych zalet zarówno w kategorii żeńskiej, jak i męskiej urody. Niestety, nie wszyscy mogą się poszczycić naturalnie lśniącą, bujną czupryną, a niektórzy cierpią wręcz z powodu nadmiernej utraty owłosienia. Jakie wyróżnia się najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Co może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów?

Postawienie jednoznacznej diagnozy, co odpowiada za pogorszenie stanu naszego owłosienia, bywa niezwykle trudne. Wynika to przede wszystkim z mnogości uwarunkowań, które mogą bezpośrednio powodować lub wpływać na wzmożone wypadanie włosów. Wśród nich wyróżnia się cztery główne grupy czynników.

  • Choroby

Istnieje wiele schorzeń, które manifestują się wypadaniem włosów. Należą do nich takie przypadłości jak stany grzybicze, łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Nie zawsze musi być to jednak dolegliwość dotykająca skóry głowy, lecz choroba ogólnoustrojowa, taka jak m.in. niedoczynność/nadczynność tarczycy, borelioza bądź nowotwór. Problem często leży także w zaburzeniu gospodarki hormonalnej w trakcie ciąży albo menopauzy. Zdarza się też, że osłabienie mieszków włosowych bywa skutkiem przyjmowania medykamentów (np. cytostatyków, leków immunosupresyjnych, środków przeciwkrzepliwych) lub zatrucia toksynami.

  • Czynniki genetyczne

Skłonność do wypadania włosów może być również przypadłością dziedziczną. Najczęściej przybiera ona postać łysienia androgenowego, które jest wywołane wrodzoną nadwrażliwością mieszków włosowych na działanie hormonu płciowego określanego mianem dihydrotestosteronu (DHT).

  • Nieodpowiednia, inwazyjna pielęgnacja

Wśród przyczyn utraty owłosienia wyróżnia się nieprawidłową pielęgnację. Zalicza się do niej m.in. gwałtowne szczotkowanie, stosowanie ciasnych upięć oraz poddawanie się zabiegom osłabiającym strukturę włosów (w tym farbowaniu, prostowaniu, trwałej ondulacji). Problem stanowi również używanie agresywnych chemicznie produktów stylizacyjnych. Jeśli chcemy w bezpieczny sposób odżywić nasze włosy, najlepiej skorzystać z zabiegów regeneracyjnych i pielęgnacyjnych wykonywanych pod okiem specjalistów.

  • Czynniki środowiskowe

Z wypadaniem włosów (a także zmianami ich struktury i zmniejszeniem tempa wzrostu) muszą liczyć się te osoby, które borykają się z silnym lub przewlekłym stresem. Znaczenie ma również nasza dieta. Jeśli jest ona uboga w takie składniki odżywcze jak m.in. kwasy omega-3, wapń, żelazo, cynk, selen oraz witaminy z grupy A, B, C i E, przyczyni się to do osłabienia zarówno kondycji włosów, jak i skóry głowy. Co ciekawe, negatywnie na naszą fryzurę może oddziaływać także zanieczyszczone powietrze, a zwłaszcza zawarte w smogu cząstki PM10, które obniżają poziom białek niezbędnych dla prawidłowego wzrostu włosów.