CHIRURGICZNA KOREKTA POWIEK

Blepharoplastyka, inaczej chirurgiczna korekcja powiek, to zabieg odmładzając wizerunek, a także poprawiający pole naszego widzenia. Polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz przepuklin tkanki tłuszczowej na powiece górnej lub/i dolnej. Po zabiegu twarz odzyskuje świeży i młody wygląd, a oczy i rzęsy stają się bardziej widoczne.

Zabieg wykonuje się poprzez nacięcie powieki górnej w miejscu jej naturalnego załamania, tak aby po wygojeniu się blizny nie były widoczne. Przeprowadza się go w pozycji leżącej, w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 2 godziny. Nie wymaga hospitalizacji, bezpośrednio po zabiegu zalecany jest odpoczynek. Operacja daje błyskawiczne efekty, a już po 7-14 dniach pacjent może wrócić do aktywnego życia. Po 7-10 dniach usuwane są szwy. Po korekcji powiek należy bezwzględnie chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, a w tym celu przez miesiąc nosić ciemne okulary.

Dolegliwości bólowe występują zaraz po zabiegu i mogą utrzymywać się przez kilka godzin, wówczas należy stosować środki przeciwbólowe. Występowanie obrzęków, zaczerwienienia czy podbiegnięć krwawych jest normalnym zjawiskiem i będzie ustępowało stopniowo w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu. Efekt ostateczny zabiegu zazwyczaj jest osiągany po 3-4 miesiącach, ale w dużej mierze zależy od stanu ogólnego i miejscowego pacjenta, stosowania się do zaleceń rehabilitacyjnych oraz od opieki nad ranami i bliznami. Niekiedy po operacji mogą nasilić się objawy zespołu suchego oka.

Konsultacja medyczna to istotny element przygotowania do zabiegu. Jej celem jest omówienie oczekiwań pacjenta oraz ocenę jego powiek. Ważne jest, aby pacjent przedstawił lekarzowi pełną listę przyjmowanych leków czy witamin oraz poinformował o dolegliwościach, chorobach, a także o paleniu tytoniu. Ten ostatni może osłabić działanie leków przeciwbólowych, nasilić krwawienie śródoperacyjne (większe krwiaki pooperacyjne) oraz spowolnić gojenie się rany.

 

Przed operacją należy na 7 dni odstawić doustne preparaty przeciwkrzepliwe w przypadku ich przyjmowania lub zastąpić lekami w iniekcji.

 

Do operacji należy przystąpić po lekkostrawnym posiłku (nie jest wymagane aby Pacjent był na czczo).

 

Operację wykonuje dr Renata Gruszecka-Gerkowicz