LASEROWA REDUKCJA NIETRZYMANIA MOCZU

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Spowodowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu.

Do wysiłkowego wyciekania moczu dochodzi jedynie w sytuacjach podwyższonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, a zatem podczas śmiechu, kaszlu, kichania, a także podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. W spoczynku nie obserwuje się nieprzyjemnych dolegliwości.

Problem jest bardzo częstym schorzeniem i dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym lub po okresie menopauzy. Jest to grupa około 3 do 5 milionów pacjentek w Polsce. W grupie kobiet po trzydziestce odsetek ten może wzrastać do 30%, a po pięćdziesiątce – do prawie 60%.

Nie leczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia komfortu życia z powodu nieprzyjemnego zapachu związanego z wyciekającym moczem oraz występowania powikłań takich jak: zapalenie układu moczowego, zapalenie dróg rodnych oraz wyprysków skóry krocza.

Zabieg polega na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy. Światło lasera wzmacnia ścianę pochwy, powięź wewnątrzmiedniczną oraz obszar ujścia cewki moczowej. Efektem jest stymulacja włókien kolagenowych śluzówki pochwy, obkurczenia tkanki, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie.

Efektem zabiegu jest stopniowe uzyskanie kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Pełny efekt kształtuje się po upływie około miesiąca. Zazwyczaj wystarczający jest jeden zbieg. Jednakże w razie potrzeby możliwe jest powtórzenie zabiegu .

Zabieg laserowy jest bezpieczny, bez utraty krwi, bezbolesny, nie wymaga żadnej hospitalizacji. Trwa ok. 30 min.

Po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych obowiązków. Możliwe jest wystąpienie przesięku surowiczego, z tego względu zaleca się stosowanie podpasek do momentu, aż przesięk nie ustąpi. Po zabiegu zalecana jest ograniczenie stosunków seksualnych przez okres jednego miesiąca.

Zaleca się również regularne ćwiczenie mięśni Kegla. W przypadku kobiet po menopauzie stosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej może przyczynić się do przedłużenia efektu zabiegu.

Przeciwwskazania:

  • aktywne choroby skóry okolic narządu rodnego

  • czynna infekcja skóry okolic narządu rodnego

  • bielactwo

  • stosowanie sterydów (tabletki)

  • choroba nowotworowa

  • rozrusznik serca

  • zakażenia wirusowe: HIV, WZW

  • czynne choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy, twardzina)

  • ciąża

  • karmienie piersią

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad ginekologiczny, badanie ginekologiczne oraz zlecane są odpowiednie badania (np. cytologia), celem wykluczenia przeciwwskazań oraz ewentualnych zmian anatomicznych uniemożliwiających wykonanie zabiegu.