Czy botox jest bezpieczny?

Toksyna botulinowa, określana zwyczajowo mianem botoxu, zaczęła być stosowana w medycynie pod koniec lat 70. XX wieku. Od tamtego momentu powstało na jej temat wiele różnych, nierzadko błędnych przekonań. Czy botox jest szkodliwy? Albo czy można się od niego uzależnić? W poniższym tekście wyjaśnimy wszystkie te wątpliwości.

W jaki sposób działa botox?

Botox jest wykorzystywany do tymczasowego wstrzymywania skurczów mięśni. Dochodzi do tego na skutek blokowania uwalniania acetylocholiny, czyli neurotransmitera odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. W efekcie następuje tymczasowe osłabienie bądź zahamowanie ruchów mimicznych twarzy, co z kolei przekłada się na wygładzenie zmarszczek – szczególnie tych między brwiami, na czole, wokół oczu oraz ust. Toksyna botulinowa nierzadko bywa również stosowana w leczeniu różnych zaburzeń neurologicznych i kosmetycznych, takich jak drżenie powiek, skurcze mięśni szyi i twarzy, nadpotliwość czy chroniczne bóle migrenowe.

Kiedy można, a kiedy nie wolno przyjmować botoxu?

Botox może stanowić poważne zagrożenie dla osób, które są uczulone na jakiekolwiek składniki preparatów zawierających toksynę botulinową. Nie mogą jej również przyjmować pacjenci, którzy cierpią z powodu chorób neurologicznych, np. miastenii, stwardnienia rozsianego, zespołu Guillaina-Barrego, atrofii mięśni czy chorób mięśniowo-naczyniowych. Unikać powinni jej także ci, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew lub mają problemy z krzepliwością krwi. Wśród innych przeciwwskazań do wykonania iniekcji z botoxu wyróżnia się m.in. infekcje, przyjmowanie antybiotyków, nowotwory czy uszkodzenia skóry powstałe w wyniku mezoterapii lub po zabiegach laserowych. Z botoxu mogą natomiast korzystać kobiety, które nie są w ciąży i zakończyły karmienie piersią.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przyjmowania botoxu?

Toksyna botulinowa to substancja o udokumentowanym działaniu, a badania nad jej bezpieczeństwem wykazały, że można ją stosować, o ile jest podawana przez personel medyczny tak jak w klinice medycyny estetycznej Moja Estetyka. Trzeba również podkreślić, że przed użyciem botoxu w Rzeszowie lekarz przeprowadzi dokładne badania i oceni historię medyczną pacjenta, aby uniknąć narażenia go na problemy zdrowotne. Nie wolno także zapominać o odstępach między zabiegami – toksyna botulinowa nie powinna być podawana częściej niż co 3-6 miesięcy. Dodatkowo należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich, takich jak unikanie ciężkiej aktywności fizycznej czy ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej 24 godziny po zabiegu. Na koniec warto zauważyć, że chociaż botox stanowi popularny sposób na redukcję zmarszczek, nie powinien być stosowany jako substytut kompleksowej pielęgnacji skóry i zdrowego stylu życia.