Czy można wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą. Jest to objaw innych schorzeń lub problemów, które mogą występować u pacjenta. Występuje częściej u starszych kobiet i osób z nadwagą. Może jednak wystąpić w każdym wieku i u każdego. Dobra wiadomość jest taka, że nietrzymanie moczu prawie zawsze można wyleczyć lub kontrolować.

Jak to jest z leczeniem nietrzymania moczu?

Jeśli masz łagodne nietrzymanie moczu, objawy prawdopodobnie z czasem ustąpią. Zmiana diety może pomóc w niektórych rodzajach nietrzymania moczu. Na przykład, jedzenie większej ilości błonnika i picie większej ilości płynów może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji pęcherza, które mogą powodować nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leków na problemy z układem moczowym jest również opcją dla niektórych osób z nietrzymaniem moczu, jednak leki te mogą nie być bezpieczne dla wszystkich i mogą mieć skutki uboczne, które utrudniają ich długotrwałe przyjmowanie.

Zabiegi chirurgiczne mogą być stosowane w leczeniu wielu rodzajów nietrzymania moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – w tym wysiłkowego nietrzymania moczu spowodowanego osłabieniem mięśni wokół cewki moczowej lub zaburzeń dna miednicy, czyli stanu, w którym osłabieniu ulega również ten obszar oraz otaczające go mięśnie. Najskuteczniejsze opcje leczenia nietrzymania moczu obejmują ćwiczenia mięśni Kegla, ćwiczenia pęcherza i leki.

Jak unikać nietrzymania moczu?

Problem nietrzymania moczu jest bardzo powszechny, jednak istnieje wiele metod profilaktyki, które pomagają uniknąć takiej sytuacji. Jednym z powodów może być nadmierne narażenie na stres, więc warto go zminimalizować. Należy również unikać zaparć, gdyż wywołują one ucisk w jamie brzusznej, co może zwiększyć prawdopodobieństwo incydentu. Powinieneś również unikać palenia, kofeiny i alkoholu, ponieważ mogą podrażnić pęcherz i utrudnić ci kontrolowanie się podczas wypadku. Jeśli masz nadwagę lub ostatnio przybrałeś na wadze, zrzucenie kilku kilogramów może pomóc zmniejszyć nacisk na twój pęcherz i powstrzymać dalsze epizody do czasu, kiedy znów będą pod kontrolą.